Bo helt ud til vandet med to golfbaner i baghaven og flere andre golfbaner indenfor 15 minutters kørsel – Forkæl dig selv med et ophold på Hotel Guadalmina Spa & Golf Resort til din næste golfferie.
Golfbanerne
Guadalmina Golf Club var en af de første af sin slags i San Pedro tæt på Puerto Banus ved Marbella. Guadalmina regnes for en seaside bane, hvor du vil opleve, at vinden ofte er en vigtig faktor for spillet. Guadalmina North Course ligger mere inde i landet og er en klassisk parkbane samt den yngste af de to golfbaner. Inden for 5-15 minutters rækkevidde finder du mange andre fremragende golfbaner, som El Paraiso, Atalaya Golf Club (Old og New Course), Valle Romano Golf Club, Santa Clara Golf Marbella, der alle er værd at besøge.
Hotel
Det dejlige 4-stjernede Hotel Beachfront ligger helt ud til middelhavet med en fantastisk sandstrand og golfbanen Guadalmina på sin ene side – hvem drømmer ikke om at sidde ved poolen med en kølig drink og nyde udsigten?
På Guadalmina er det muligt at forene både det meditative i at spille en runde golf i de rolige omgivelser med restaurant- og barbesøg efter en shoppingtur i det pulserende Puerto Banus. Spa-faciliteterne på hotellet er rigtig fine og en god måde at forkæle kroppen efter dagens runde golf eller en lang shoppingtur. Hotellet er på 178 værelser, hvor alle værelser har balkon eller terrasse.